Zdravý životní styl

Ach ta (jarní) únava! Přečtěte si naše tipy, jak s ní zabojovat

Jaro je období, na které se každý těší. A není divu, po dlouhé zimě nám chybí slunce a doslova dochází síly. Když ale jaro konečně přijde, namísto přívalu nové energie, mnoho lidí zachvátí jarní únava. U někoho se dokonce objevuje podrážděnost, bolest hlavy a apatie. Jak jarní únava vzniká a jak se s ní co nejlépe vypořádat?

 

Jarní únava má původ v zimě

Říkáme jí sice jarní únava, ale většinou si ji způsobujeme svým počínáním v zimním období. Nedostatek pohybu venku, prodělané infekce, nezdravá strava, sezení u televize, přejídání, to jsou všechno důvody, které na jaře místo přívalu energie způsobí úplné vyčerpání.

Ale abychom to nesváděli pouze na špatný životní styl, hlavním důvodem je nedostatek slunečního svitu přes zimní měsíce, smog a chladné období. Málo slunečního záření způsobuje, že náš organizmus má nouzi o vitamín D a serotonin. Zásoby, které si tělo vytvořilo, přes zimu spotřebuje, a do jara vstupujeme již zcela vyčerpaní.

Velkým problémem je také méně pestrá strava a chybějící sezónní ovoce. Našemu tělu tak chybí vitamíny a důležité stopové prvky, které syntetizují energii. Jedná se zejména o hořčík a zinek. Dalším důvodem je pak změna biorytmů, kterou způsobuje střídání ročních období, dřívější západ slunce a celkově změna životního stylu. Je tedy pochopitelné, že po všech těch negativních vlivech zimy se naše tělo cítí vyčerpané.

Zajímavé je, že obyvatele jižních zemí jarní únava nepřepadá tolik jako nás, přes zimu mají totiž mnohem více slunečního svitu a některé země dokonce sklízí ještě v prosinci ovoce.

 

Lze jarní únavě předejít?

Nejlepší by samozřejmě bylo, pokud by se žádná jarní únava nedostavila a nemuseli jste své tělo dostávat zpět do kondice. To se však snadno říká, ale těžce provádí. V takovém případě je důležité zůstat v zimě aktivní a nahrazovat svému tělu vše, co mu chybí.

To znamená dostatečně sportovat na čerstvém vzduchu, ideální vyjet si několikrát za zimu na hory, kde je účinek slunečních paprsků prokazatelně vyšší. Zimní aktivity, jako například lyžování nebo snowboarding vám navíc zajistí vyplavování serotoninu, a budete tak mít mnohem lepší náladu.

Důležitá je také pestrá strava, dostatek ovoce, zeleniny a červeného masa. Energii a lepší náladu vám dodají oříšky, semínka, listová zelenina, kvalitní ryby a další. V zimě si dopřejte poctivé vývary, nevynechávejte snídani a stravujte se nutričně bohatou stravou, avšak ve střídmém množství.

Doplňujte také vitamíny ve formě kvalitních doplňků stravy. Omezte sezení u televize a raději si zacvičte jógu nebo meditujte. Omezte alkohol, sladké a tučné jídlo. Pokud se vám podaří dodržet alespoň některé z těchto zásad, jarní únava se možná vůbec nedostaví, nebo alespoň ne v tak plné síle.

 

Jak můžeme našemu tělu pomoci?

Pokud ale již pociťujete první příznaky nepřekonatelné únavy a vyčerpání, budete muset organizmus zregenerovat a dodat mu ztracenou sílu. Jak na to?

 

Jarní detox aneb očista organizmu

Možná na vás nyní skáčou jarní detoxikace a očisty ze všech stran a vy jste na tuto formu boje proti jarní únavě alergičtí. Detox ale nemusí nutně znamenat pití celerových šťáv nebo užívání podpůrných prostředků. Může probíhat zcela jednoduše a přirozeně.

Proč je nutné své tělo detoxikovat? V zimním období se v organizmu nahromadily toxiny a látky, které se v něm usadily a příliš se jim nechce ven. To je právě jeden z důvodů, proč cítíme únavu a nemůžeme se jí zbavit ani pomocí sportu či zdravé stravy. Po pročištění střev pomocí detoxu připravíme naše tělo na novou energii a jarní aktivity.

Jak postupovat? Základem je odlehčení jídelníčku od sladkých, slaných a tučných jídel. Zařaďte více zeleninový salátů a ovocné šťávy. K vyčištění střeva vám pomůže vláknina, ať již v doplňcích stravy, tak i ve stravě (celozrnné pečivo, luštěniny, sušené ovoce, zelenina, ořechy, celozrnné těstoviny). K očistě můžete svému organizmu pomoci i prostřednictvím řady rostlinných extraktů, jako je chlorela, ostropestřec mariánský nebo aloe vera.

Dále také nezapomínejte na pití dostatečného množství čisté vody nebo vody s citronem, případně bylinkových čajů. No a abyste opět posílili vaše střeva, zařaďte do svého plánu také probiotika.

 

Doplňte vitamíny a minerály

Po vyčištění organizmu se ve vašem těle budou lépe vstřebávat vitamíny a minerály. S podporou imunity vám pomohou především vitamíny C, D a E, které zároveň působí jako antioxidanty. Pokud jste unavení, a navíc ještě ve stresu, doplňte také hořčík, selen a zinek. Ty se postarají o zmírnění vyčerpání a únavy, a současně posilují imunitní systém.

Vitamíny a minerály nemusíte nahrazovat pouze ve formě suplementů, ale můžete je doplňovat pomocí pestrého a vyváženého jídelníčku.

 

Zařaďte pohyb a nastartujte své tělo

Pokud s vámi právě cloumá zákeřná jarní únava, pohyb je pravděpodobně to poslední, co byste nyní chtěli provozovat. Na druhou stranu vám právě pohyb pomůže rozproudit krev a vaše tělo opět nastartovat.

Začněte zvolna lehkým dechovým cvičením, které okysličí krev a zažene únavu. Pokud se poté již necítíte na další aktivitu, nic se neděje. Se sportem začínejte postupně. Můžete zkusit jógu nebo krátké protahování. Postupně zařaďte náročnější aktivity, jako je běh, silový trénink nebo kardio cvičení. Jaro také svádí k jízdě na kole, během které skloubíte příjemné s užitečným.

 

Choďte do přírody načerpat čerstvý vzduch

Nemusíte hned začínat s náročným cvičením, vašemu tělu prospěje i „obyčejný“ pobyt v přírodě. V počátcích jara je klidná procházka v lese tím nejlepším, co pro sebe po zimě můžete udělat.

Důležité je nezapomenout zhluboka dýchat, abyste do svých plic dostali co nejvíce čerstvého vzduchu. Mobil vypněte a užívejte si pohled na zelenající se stromy, rozkvétající louku a čistou modrou oblohu.

 

Zpomalte a dopřejte si odpočinek

Bez dostatečného a kvalitního spánku vyjdou všechny výše zmíněné tipy vniveč. Regenerace těla probíhá v noci, když spíme, proto je důležité dopřát si alespoň 8 hodin příjemného spánku. Dvě hodiny před ulehnutím vypněte telefon, ztlumte doma osvětlení a už jen relaxujte.

Aby byl váš spánek opravdu hluboký, snažte se nepít ve večerních hodinách kávu a alkohol. Pro kvalitní spánek je také důležité ložnici vyvětrat, mít během spánku naprostou tmu a udržovat spíše chladnější klima.

 

Udržujte tělesné teplo

Náš poslední tip se týká tělesného tepla. Věděli jste, že až 50 % ztráty tepla uniká pryč z těla přes hlavu a krk? Přitom vnitřní teplo pro je pro fungování našeho organizmu velmi důležité. Podchlazení nebo přehřátí může způsobit přinejmenším únavu, ale má i další negativní dopady.

Z toho důvodu je potřeba během sportu nebo procházek udržet ve svém těle teplo například pomocí našich čelenek, čepic nebo nákrčníků. Termoregulace je důležitá pro výkon, a pokud je narušená, může právě to být důvodem vašeho vyčerpání nebo únavy po sportovním výkonu.